Hem : Produkter : Komponenter : Processorer : Intel
Intel Core i5 4690K - 3.5 GHz - 4 kärnor - 4 trådar - 6 MB cache - LGA1150 Socket - OEM
Information
TillverkareIntel
Artnr
CM8064601710803
EAN
0675901296342
| Allmänt |
| Produkttyp | Processor |
| Processor |
| Typ / Formfaktor | Intel Core i5 4690K 4:e gen. |
| Antal kärnor | Fyrkärnig |
| Antal trådar | 4 trådar |
| Cache | 6 MB |
| Cacheminnesinformation | Smart Cache - 6 MB |
| Antal processorer | 1 |
| Klockfrekvens | 3.5 GHz |
| Max. turbohastighet | 3.9 GHz |
| Kompatibel processorsockel | LGA1150 Socket |
| Tillverkningsprocess | 22 nm |
| Termisk avledningseffekt | 84 W |
| Temperaturspecifikation | 72.72 °C |
| PCI-expressrevision | 3.0 |
| PCI-expresskonfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI-expressbanor antal | 16 |
| Arkitekturegenskaper | Enhanced SpeedStep technology, Execute Disable Bit-funktion, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, streaming SIMD-utökningar 4.1, streaming SIMD-utökningar 4.2, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel My WiFi Technology, Intel Anti-Theft Technology, Intel AES New Instructions (AES-NI), Thermal Monitoring Technologies, Idle States, Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), Intel Identity Protection Technology, Intel Secure Key, Intel Advanced Vector Extensions 2 (AVX2.0), Intel TSX-NI |
| Cacheminne |
| Installerad storlek | 6 MB |
| Integrerad grafik |
| Typ | Intel HD Graphics 4600 |
| Basfrekvens | 350 MHz |
| Max. dynamisk effekt | 1.2 GHz |
| Max. understödda minnesstorlek | 2 GB |
| Max. understödda upplösning | 3840x2160@60Hz (DP), 3840x2160@60Hz (eDP), 1920x1200@60Hz (VGA), 3840x2160@24Hz (HDMI) |
| Funktioner | Intel Clear Video HD Technology, InTRU 3D Technology, Intel Quick Sync Video, Intel Wireless Display (WiDi), Intel Insider, Triple Display Capable |
| Diverse |
| Förpackningstyp | OEM/magasin |
|