| Allmänt |
| Typ av produkt | Moderkort - ATX |
| Kretstyp | AMD B650 |
| Processor-socket | Socket AM5 |
| Maximalt antal processorer | 1 |
| Kompatibla processorer | Ryzen (stöd för Ryzen 7000 Series) |
| RAM som stöds |
| Maximal storlek | 128 GB |
| Teknik | DDR5 |
| Bussklocka | 4800 MHz, 5000 MHz, 5200 MHz, 5400 MHz (O.C.), 5600 MHz (O.C.), 5800 MHz (O.C.), 6000 MHz (O.C.), 6200 MHz (O.C.), 6400 MHz (O.C.) |
| Stöder Ram Integrity Check | Icke ECC, ECC, on-die ECC |
| Registrerad eller buffrad | Ej buffrad |
| Egenskaper | AMD EXPO-teknik, minnesarkitektur med dubbel kanal |
| Ljud |
| Typ | HD-ljud (8 kanaler) |
| Standarder som följs | HD-ljud |
| LAN |
| Nätverksgränssnitt | 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Expansion/Anslutning |
| Expansionskortplatser | 1 x CPU 4 x DIMM 288-stift 2 x PCIe 4.0 x16 (dubbelt x8-läge, enkelt kort: x16-läge) 1 x PCIe 4.0 x16 (x4-läge) 1 x PCIe 4.0 x1 2 x M.2 socket (2242/2260/2280/22110 M.2 Key M-plats) 1 x M.2 socket (2242/2260/2280 M.2 Key M-plats) 1 x M.2 socket (Key E) |
| Lagringsgränssnitt | SATA-600 -kontakter: 4 x 7 pin Seriell ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 PCIe 5.0 -kontakter: 1 x M.2 - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 PCIe 4.0 -kontakter: 2 x M.2 - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 |
| RAID-egenskaper | AMD RAID Xpert2-teknik |
| Gränssnitt | 1 x HDMI 1 x USB-C Gen2/DisplayPort 1 x ljudutgång - mini-jack 1 x mikrofon - mini-jack 1 x ljudutgång (center/subwoofer) - mini-jack 1 x ljudutgång (bakre) - mini-jack 1 x ljudingång - mini-jack 1 x LAN (2.5Gigabit Ethernet) 1 x LAN (Gigabit Ethernet) 2 x USB 2.0 1 x USB-C 3.2 Gen 2 3 x USB 3.2 Gen 2 1 x DisplayPort-ingång 1 x SPDIF-utgång |
| Interna gränssnitt | 4 x USB 2.0 - header 2 x USB 3.2 Gen 1 - header 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 - header 1 x seriell - header 1 x ljud - header 1 x Thunderbolt - header |
| Strömkontakter | 24-pin kontakt för huvudström, 8-pin ATX12V-kontakt, 4-pin ATX12V-kontakt, 6-stifts PCI Express-strömkontakt |
| Egenskaper |
| BIOS-typ | AMI |
| BIOS-egenskaper | UEFI BIOS, ASUS EZ Flash 3 |
| Viloläge/väckning | Wake on LAN (WOL), wake on PME |
| Hårdvaruegenskaper | ASUS OptiMem II, LANGuard, automatisk enhets-igenkänning, detekteringsteknik för ljudjack, BIOS FlashBack-knapp, ASUS 5X Protection III, ASUS DIGI+ VRM, ESD Guards, överspänningsskydd, ASUS SafeSlot, ASUS Stainless Steel Back I/O, ASUS Q-Design, M.2 Q-Latch, ASUS Q-Connector, Q-DIMM, Q-LED, Q-Slot, M.2 kylfläns, VRM-kylelementskonstruktion, ASUS EZ DIY, BIOS FlashBack LED, ASUS ProCool, förmonterat I/O-skydd, ASUS SafeDIMM, ASUS Aura Sync, Quick Charge 4+, ASUS TurboV EVO, CrashFree BIOS 3, Preboot eXecution Environment (PXE), 12+2 Phase Power Design, 60 A strömsteg, DIY Friendly Design, ASUS Enhanced Memory Profile (AEMP) |
| Diverse |
| Inkluderade tillbehör | Q-Connector, 1 st. M.2-gummipaket, 2 x M.2 skruvpaket, ACC Express Activation Key Card |
| Medföljande kablar | 2 x Seriell ATA-kabel 1 x DisplayPort-kabel |
| Medföljande programvara | Armoury Crate, ASUS AURA Creator, ASUS Fan Xpert 4, ASUS AI Suite III, PC Cleaner, ASUS CPU-Z, ASUS Control Center Express, CreationFirst, Norton AntiVirus (Trial), ASUS ProArt Creator Hub, WinRAR |
| Standarder som följs | DisplayPort 1.4, FCC Part 15 Class B, VCCI Class B ITE, JATE, EU REACH, EU RoHS, WEEE |
| Bredd | 30.5 cm |
| Djup | 24.4 cm |
|